Fotografia portretowa – „Between Home and Wisdom”

Between Home and Wisdom” jest projektem portretowym. Zdjęcia zostały zrobione w miasteczku Dunoon, w pobliżu Cape Town, gdzie mieszka około 30 tys. osób!

Projekt został zainspirowany przez grupę rzemieślników miejskich, którzy oprócz plecenia koszy są również Sangomas. W kulturze Republiki Południowej Afryki są to ci, którzy praktykują kult przodków i poprzez magiczne rytuały i medycynę tradycyjną są w stanie leczyć innych.

Autorem zdjęć jest Tommaso Fiscaletti (1981), Włoch, mieszkający w Cape Town. Wcześniej realizował projekt fotograficzny pomiędzy Afryką Północną a Europą Wschodnią. Jego zdjęcia portretowe są na skraju zdjęć mody i życia. Domu i mądrości ludowych. Świetnie wystylizowane, bez zbędnych detali w tle, ukazują sylwetki ludzi, których chciałoby się spotkać…

I jeszcze ta ich cudowna wolność. Tak to przynajmniej widzę. Dumne, ale nie wyniosłe. Kobiety piękne na swój sposób, pełne uroku, który bije z ich wnętrza. Otoczenie w którym żyją ma swój niepowtarzalny spokój, kolor, harmonię. Do zdjęć pozują śmiało, bez interpretowania tego, co się dzieje. Pozostają sobą. Dumne i piękne.

Afryka. Czarny ląd w złotych kolorach.

„Jeszcze dalej, aż do horyzontu, zaczynało się ugrowo-szare królestwo kamieni, gdzie nie było widać śladu życia. (…) Od niepamiętnych czasów po suchej, zdrapanej aż do kości ziemi tego niezmierzonego kraju, wędrowała nieustannie garść ludzi, którzy nie posiadali nic, ale nie służyli nikomu, nędzni i wolni władcy dziwnego królestwa.” – cytat pochodzi z Wiarołomnej żony” Alberta Camusa. Choć to nie o Afryce, to jednak jest w tym coś afrykańskiego.

Republika Południowej Afryki jest chyba najbardziej pluralistycznym krajem świata. Kiedyś pewnemu przedszkolu w Holandii firma Shell chciała przekazać darowiznę w wysokości 2500 dolarów, w ramach wspierania inicjatyw dobroczynnych swoich pracowników. Przedszkole mieściło się w dzielnicy zamieszkanej przez biednych imigrantów. Odmówiło przyjęcia pieniędzy, ponieważ uznało je za skalane z uwagi na związki Shella z Republiką Południowej Afryki. Na znak solidarności z Afrykańskim Kongresem Narodowym zrezygnowano z małej dotacji, która miała nieco ulżyć doli ubogich imigrantów. Ten przykład świadczy, że nie wszystkie dylematy udaje się łatwo rozwiązać. Niektóre dzielą świat, dzielą społeczności i rozdzielają nam serca.

Na szczęście sytuacja w Republice Południowej Afryki ulega ciągłym zmianom na lepsze. Ważne były dla tego kraju rządy Nelsona Mandeli – był to człowiek twórczy, odważny i wielkoduszny, godził przeciwieństwa kulturowe. Takie rządy są wyjątkowym przykładem afrykańskiej pokory. Częściowo udało mu się naprawić to, co uczyniły dziesięciolecia niesprawiedliwości.

Dzisiaj Republika Południowej Afryki rozwija się w demokracji i szacunku dla różnic kulturowych. Afrykanerzy i pozostali biali są jednakowo ważnym filarem gospodarki tego kraju. Duma i szacunek dla samego siebie, a z tego wypływający szacunek dla drugiego człowieka, do jego wolności widoczne są na fotografiach portretowych Tommaso Fiscalettiego.

Autor:Dariusz Szulc

Wstaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *