Fotograficzka Vivian Maier jest tematem nowego procesu w związku ze sprzedażą jej prac

Od 2014 roku, po debiucie filmu „Szukając Vivian Maier” w reżyserii Johna Maloofa – opiekunka do dzieci i jednocześnie potajemna fotograficzka Vivian Maier jest przedmiotem fascynacji. Film, z gatunku biograficznego doprowadził do sporu o to, kto odkrył twórczość Vivian Maier. Fotograficzka zmarła w 2009 roku w samotności, bez wyrażenia ostatniej woli i bez żadnych znanych spadkobierców.

Pomimo, że John Maloof w 2016 roku uzyskał prawa do reprezentowania dorobku artystycznego Vivian Maier, wnoszone są kolejne roszczenia w tym zakresie. Jej zdjęcia, które pojawiły się w obiegu dopiero po jej śmierci, mogą być warte astronomiczne kwoty.

Dorobek Maier jest teraz przedmiotem nowej sprawy prowadzonej przez kancelarię prawną z Chicago. Pretensje kierowane są do  Jeffreya Goldsteina za nielegalne ich zdaniem wystawianie i sprzedaż praz Vivian Maier.  Goldstein wykorzystuje do tego galerię w Toronto, aby unikać prawa Stanów Zjednoczonych. Prace Maier sprzedawał za 4500 dolarów w wielu miejscach w USA i Szwajcarii. Do 2012 roku mógł osiągnąć roczne przychody do 500.000 dolarów.

Fotografiami Vivian Maier, po odkryciu ich przez Johna Maloofa nie były zainteresowane muzea. MoMA udzieliła lapidarnej odpowiedzi na zaproszenie do współpracy i przejęcia dorobku artystycznego nieznanej fotograficzki.

Toczące się spory dominują rozgłosem nad wartością artystyczną fotografii Maier. Czym jest zdjęcie wywołane przez wysokiej klasy specjalistę po latach, dysponującego doskonałym zapleczem technicznym, a czym byłoby, gdyby wywołała je sama Vivian Maier? Jak wyglądałyby te zdjęcia, gdyby ona sama wykonała odbitki w swoim czasie?
Tak czy inaczej podziwiać można wyczucie Vivian Maier dla portretowanego człowieka, jego sytuacji w danej chwili, kiedy otwierała się migawka aparatu. Jak blisko można podejść do obcego człowieka, żeby mu zrobić zdjęcie?

Autor:Dariusz Szulc

Wstaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *