Wino: napój biblijny

Wino raduje serca, jak zapisano w Biblii; dajcie wina strapionym na duchu.
W Biblii użyto wiele różnych słów na określenie tego, co w języku polskim ogólnie oznaczać może wino. W Piśmie Świętym występuje 12 rożnych słów na określenie słowa „wino” – w Starym Testamencie jest ich dziesięć, a w Nowym Testamencie dwa koleje. Łącznie, wino wymieniane jest pod różnymi nazwami własnymi aż 267 razy.

Palestyna była krajem, w którym na szeroką skalę uprawiano winorośl, a wino należało do podstawowych artykułów spożywczych. Jednak zwyczaj codziennego picia wina nie był znany. Wino przed spożyciem mieszano z wodą i był to napój świąteczny, natomiast codziennym napojem był ocet winny. Ciekawe jest to, że przy rygorystycznych przepisach dotyczących wykonywania prac w szabat, rabini zezwalali w tym dniu na filtrowanie i przyprawianie wina bez obawy popełnienia grzechu.

Według Ewangelii św. Jana Jezus Chrystus przemienił wodę w wino podczas wesela w Kanie Galilejskiej – miasteczku położonym w pobliżu Nazaretu. Jezus nakazał wypełnić stągwie wodą. Następnie polecił zaczerpnąć i zanieść staroście weselnemu. Ten wydał świadectwo o jakości trunku.

Paolo Veronese The Wedding at Cana

 

Bosch The marriage-feast at Cana

 

Cornelis de Bailleur, Marriage at Cana

Dariusz Szulc

Autor:Dariusz Szulc

Wstaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *